Výpis aktualit a článků

Slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

Pasování prvňáčků na čtenáře proběhlo v Chvalské stodole v pondělí 12.6.2023, účast byla hojná.

Když jsme se všichni shromáždili v sále, přivolali jsme pana krále Knihyráda Prvního. Po složení čtenářského slibu děti postupně poklekly před krále a byly pasovány na Rytíře Řádu čtenářského. Každý dostal malý dárek v podobě knížky vydané speciálně pro tyto účely, záložku a přihlášku do knihovny. Jako upomínku na pasování dostal každý ještě tzv. glejt, na němž je vytištěn slib Rytíře Řádu čtenářského. Několik fotografií z akce si můžete prohlédnout v galerii.

Noc s Andersenem 2023

23. ročník tradičního nocování v knihovně proběhl 31. března 2023 po covidové pauze i u nás v hornopočernické knihovně. V 18.00 jsme se všichni sešli v knihovně a vyrazili na procházku - divadelní představení studentů počernického gymnázia, kterým tímto mnohokrát děkujeme. Po návratu přišel čas na menší svačinku a začal doprovodný program. Ten skončil v 22.00 hodin. Kdo nebyl přihlášen na spaní, odešel domů. Spáči přespali do druhého dne, tedy do soboty 1.4.2023 a po snídani opět sami nebo s některým z rodičů odešli domů.

První kroky do knihovny

Do knihovny zavítaly tentokrát děti z MŠ Zelenečská v Hloubětíně. Dozvěděly se například jak se chovat v knihovně a ke knihám nebo k čemu knihovna slouží. Po poučení přišla na řadu činnost nejoblíběnější - prohlížení knih a první pokusy o čtení.

První kroky do knihovny

Do knihovny zavítaly tentokrát děti z MŠ Lodička v Šestajovicích. Dozvěděly se například jak se chovat v knihovně a ke knihám nebo k čemu knihovna slouží. Po poučení přišla na řadu činnost nejoblíběnější - prohlížení knih a první pokusy o čtení.

Pasování prvňáčků na čtenáře

V rámci návštěvy naší knihovny byli žáci 1. třídy ZŠ Zeleneč pasováni na čtenáře. Od knihovny dostal každý čtenář drobný dárek

Březen - měsíc čtenářů

I v této podivné a těžké době je březen měsícem čtenářů.

Do jednotlivých oddělení knihovny vás, naše čtenáře, sice pustit nemůžeme, ale knihy vám můžeme půjčit po předchozí rezervaci.

brezen_mesic_ctenaru

Noví čtenáři se do naší knihovny se nyní mohou přihlásit on-line, v průběhu března je navíc registrace na 1 rok zdama. Přihlášku si můžete stáhnout na našich stránkách, nebo zde. zašlete nám ji mailem na adresu prodlouzeni@knihovna-hp.cz

Abychom inspirovali (nejen) naše dětské čtenáře, můžete se stát účastníky soutěže "Přelouskej knihu" . Více informací o soutěži zjistíte zde

Studenti a žáci si mohou vyzkoušet své dovednosti z oblasti tvůrčího psaní v literární soutěži. Starší čtenáři si při psaní třeba zavzpomínají na dobu svého mládí a studentských let.

Pokud rádi tvoříte, zkuste navrhnout obálku na knihu.

Více informací o literárních a výtvarných soutěžích zjistíte zde a zde

I nadále si prostřednictvím našeho katalogu můžete stahovat e-knihy z nabídky MKP. Návod jak na to naleznete zde

Literární a výtvarná soutěž na téma Karel Čapek

U příležitosti nedávného stého výročí uvedení Čapkovy divadelní hry R.U.R jsme pro Vás připravili literární a výtvarnou soutěž. Mimochodem, víte, že autorem slova ROBOT je bratr Karla Čapka Josef? Karel Čapek původně roboty nazýval laboři (podle latinského labor – práce), toto označení se mu však nelíbilo, požádal proto o radu svého bratra Josefa a slovo ROBOT (odvozeno od slova robota) bylo na světě. Poprvé zaznělo právě ve hře R.U.R a velmi rychle ho převzal celý svět.

Soutěžit může každý, žáci a studenti si rozšíří znalosti získané ve výuce, ostatní si třeba zavzpomínají na svá studentská léta a mládí...

robot

Soutěž probíhá od 1.3. 2021 do 31.5. 2021. Práce doručené po tomto datu nemohou být do soutěže zařazeny. V průběhu června dojde k vyhodnocení a ocenění. Pro vítěze každé kategorie máme připravenou věcnou cenu, ceny útěchy jsou připravené pro každého účastníka. Vyhrazujeme si právo některou cenu neudělit či rozdělit v závislosti na kvalitě soutěžních prací.

Soutěž má tři kategorie – můžete si vybrat, zda napíšete vlastní literární dílko na čapkovské téma nebo rozvinete příběh z předloženého úryvku, nebo zda vytvoříte návrh obálky na Čapkovu knihu.

Příspěvky posílejte, pokud to jen trochu jde, e-mailem na adresu detske@knihovna-hp.cz (neobdržíte - li mail s s potvrzením o doručení vašeho příspěvku, kontaktujte nás prosíme na stejné mailové adrese). Připojte svoje jméno, věk a kontaktní adresu a telefonní číslo pro případnou rychlejší komunikaci. Příspěvky bez těchto údajů nemohou být do soutěže zařazeny. Kontaktní údaje slouží výhradně potřebám soutěže a nebudou v žádném případě zveřejněny (vyjma křestního jména a věku) ani poskytnuty dalším stranám. Přihláška není třeba, účastníkem soutěže se stáváte automaticky zasláním příspěvku.

Ve výjimečných případech nám svůj příspěvek (vč. kontaktních údajů) můžete přinést do knihovny nebo poslat poštou na adresu knihovny Náchodská 754, Praha 9 - Horní Počernice a my si ho do digitální podoby přepíšeme.

Nejlepší práce budou zveřejněny v HP zpravodaji, na webu a FB knihovny popřípadě v dalších médiích. Účastí v soutěži automaticky souhlasíte se zveřejněním příspěvku, opačné stanovisko nám, prosíme, sdělte písemně při jeho odevzdání.

Nyní už stačí jen vybrat si některé z nabízených témat a pustit se do práce.


Kategorie NAPIŠ NOVÝ PŘÍBĚH

Vyberte si jedno nebo i více témat a pusťte se do psaní. Sami si zvolte literární žánr - můžete psát dramata, vyprávění, fejetony, úvahy... Rozsah cca 2-5 stran na PC, pokud byste psali ručně, přizpůsobte přibližný rozsah odhadem.

a) R.U.R. - příběh, kde hlavním hrdinou je robot. Pokuste se vymyslet příběh, v němž se vyskytnou následující výrazy: ROBOT - DETEKTIV - VÝBUCH - SLOVNÍK - LOKOMOTIVA

b) Povětroň - další možnost – co se přihodilo letci, který havaroval a nyní leží v nemocnici? Tři možnosti najdete v novele K. Čapka Povětroň, vymyslete čtvrtou teorii

c) Jak se co dělá? Napište krátký fejeton (nebo vyprávění, nebo jiný literární útvar) na téma „jak se dělá…“ - můžete napsat o čem sami chcete, jen pro inspiraci:

 • Jak se dělá kniha
 • Jak se dělá školní hodina
 • Jak se dělá turistika
 • Jak se dělá sport

d) Dášeňka jinak – Co se honí hlavou štěněti, které se ocitlo u svého nového pána?

e) Devatero pohádek – vymyslete další – vymyslete jakoukoliv novou pohádku, která by se dala zařadit mezi ty z knihy. Pro inspiraci:

 • Učitelská
 • Školnická
 • Popelářská
 • Zahradnická
 • Krejčovská

f) Povídky z jedné a druhé kapsy - vymyslete vlastní povídku s detektivní zápletkou. Inspirovat se můžete v knihách K. Čapka Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy

g) Cestopis - Karel Čapek je autorem několika cestopisů. Pokuste se o vlastní cestopis


Kategorie DOKONČI DLE SVÉ FANTAZIE

Je pouze na vás, jak příběh skončí. Krátké úryvky z knih Karla Čapka naleznete v souborech pod odkazy níže. Rozsah cca ½ - 1 strana na PC, pokud budete psát ručně, přizpůsobte přibližný rozsah odhadem.

Úryvky si stáhněte do svého počítače. Jak? Klikněte na dílo, které jste si vybrali, v prohlížeči se vám na nové záložce otevře úryvek. Vpravo nahoře je ikona tiskárny (pro vytištění) a ikona diskety (pro uložení). Klikněte na disketu a stáhněte si soubor ve formátu PDF. Ten si otevřete a klávesovou zkratkou ctrl+a si označte celý text. Další klávesovou zkratkou ctrl+c si označený text vložíte do schránky. Nyní si otevřete textový soubor v editoru, na který jste zvyklí (např. Word, OpenOffice...) a klávesovou zkratkou ctrl+v si text vložte. A nyní můžete začít vytvářet své literární dílo...


Kategorie NAVRHNI OBÁLKU KNIHY

Použijte libovolnou výtvarnou techniku - kresba, malba, koláž, fotografie... tvořivosti se meze nekladou. Vybrat si můžte jakoukoli Čapkovu knihu, pouze pro inspiraci uvádíme:

 • RUR
 • Válka s Mloky
 • Továrna na Absolutno
 • Věc Makropulos
 • Loupežník
 • Krakatit
 • Ze života hmyzu
 • Devatero pohádek

Hotové práce nám vyfotografujte nebo oskenujte a zašlete e-mailem na detske@knihovna-hp.cz Můžete nám je i přinést do knihovny nebo zaslat na adresu knihovny Náchodská 754, Praha 9 - Horní PočerniceZAPOJIT SE MŮŽE CELÁ RODINA

TĚŠÍME SE NA VAŠE NÁPADY

S Krtkem do Řáholce

Literární a výtvarná soutěž s postavičkami Zdeňka Milera a Václava Čtvrtka

U příležitosti výročí narození dvou osobností dětské literatury jsme pro vás připravili literární a výtvarnou soutěž.

Zúčastnit se může každý, kdo má chuť, primárně je ale soutěž určená dětem v MŠ a žákům 1. stupně ZŠ.

Letos si připomínáme 100 let od narození známého výtvarníka a ilustrátora Zdeňka Milera, mimo jiné autora slavné postavičky Krtečka, nebo loga studia Bratři v triku. Ilustroval velké množství knih, jednou z nich je i kniha o svérázném chalupníkovi Cesty formana Šejtročka, podle níž vznikl i jeden z večerníčků.

Další významnou osobností naší literatury je Václav Čtvrtek (vlastním jménem Václav Cafourek), od jehož narození uplyne letos 110 let. Je autorem mnoha pohádkových knih a příběhů, podle nichž vzniklo i mnoho večerníčků. Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, Maková panenka, Rumcajs, Víla Amálka, Cesty formana Šejtročka a další.

vodnik

Soutěž probíhá od 1.3.2021 do 31.5.2021. Práce doručené po tomto datu nemohou být do soutěže zařazeny. V průběhu června dojde k vyhodnocení a ocenění. Pro vítěze máme připravené věcné ceny, ceny útěchy budou připravené pro každého účastníka. Vyhrazujeme si právo některou cenu neudělit či rozdělit v závislosti na kvalitě soutěžních prací.

Příspěvky posílejte, pokud to jen trochu jde, e-mailem na adresu detske@knihovna-hp.cz. Připojte své jméno, věk a kontaktní adresu a telefonní číslo rodičů nebo zákonných zástupců pro případnou rychlejší komunikaci. Práce doručené bez těchto údajů nemohou být do soutěže zařazeny. Kontaktní údaje slouží výhradně potřebám soutěže a nebudou v žádném případě zveřejněny (vyjma křestního jména a věku) ani poskytnuty dalším stranám. Přihláška není třeba, účastníkem soutěže se stáváte automaticky zasláním příspěvku. Ve výjimečných případech nám svůj příspěvek (vč. kontaktních údajů) můžete přinést do knihovny (předem nám ale raději dejte vědět) nebo poslat poštou na adresu Náchodská 754, Praha 9 - Horní Počernice a my si ho do digitální podoby přepíšeme.

Při vymýšlení příběhů můžete i přecházet z pohádky do pohádky a napsat třeba o tom, jak Krtek potkal Šejtročka a společně pomohli Rumcajsovi hledat vílu Amálku…

Nejlepší práce budou zveřejněny v HP zpravodaji, na webu a FB knihovny popřípadě v dalších médiích. Účastí v soutěži automaticky souhlasíte se zveřejněním příspěvku, opačné stanovisko nám, prosíme, sdělte při jeho odevzdání.

A nyní už stačí vybrat si téma a pustit se do psaní nebo tvoření.


Kategorie NAPIŠ NOVÝ PŘÍBĚH

Můžete vymyslet příběh dle své fantazie nebo se inspirovat našimi návrhy

 • Jak Šejtroček na svých cestách potkal ohnivou vílu
 • Jak Šejtroček učil malého vodníčka počítat
 • Jak se Šejtroček ničeho nebál
 • Jak měl Šejtroček učedníka
 • Jak Šejtroček zachránil úrodu
 • Jak Křemílek s Vochomůrkou zachraňovali les
 • Jak Křemílek s Vochomůrkou hledali vodu
 • Jak Křemílek s Vochomůrkou čekali na sníh
 • Jak Křemílek s Vochomůrkou vyhlíželi jaro
 • Jak si Křemílek s Vochomůrkou opravili chaloupku
 • Jak Cipísek zabloudil do cizího města
 • Jak Rumcajs opravoval komín
 • Jak Manka uklízela chalupu
 • Jak Krtek zabloudil
 • Jak měl Krtek návštěvu
 • Jak se krtek učil zpívat

Kategorie NAVRHNI OBÁLKU KNIHY (namaluj motiv z knihy)

Použít můžete libovolnou výtvarnou techniku - kresba, malba, koláž... Vybrat si můžete jakoukoli knihu jejímž autorem je Václav Čtvrtek nebo ji ilustroval Zdeněk Miler, pouze pro inspiraci uvádíme několik nejznámějších.

 • O Krtkovi
 • Cesty formana Šejtročka
 • Vodníku Česílkovi
 • Říkání o víle Amálce
 • Pohádky z pažezové chaloupky o Křemílkovi a Vochomůrkovi
 • O makové panence a motýlu Emanuelovi
 • Čtyři Breberkos
 • Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni
 • O Rumcajsovi a loupežnickém synku Cipískovi

Hotové práce nám oskenujte nebo vyfotografujte a zašlete e-mailem na detske@knihovna-hp.cz. Nezapomeňte připojit kontaktní údaje.ZAPOJIT SE MŮŽE CELÁ RODINA

TĚŠÍME SE NA VAŠE NÁPADY

Přelouskej knihu

Pro naše čtenáře (a nejen pro ně) jsme připravili novou soutěž PŘELOUSKEJ KNIHU

Pravidla jsou jednoduchá: každý měsíc počínaje březnem v Hornopočernickém zpravodaji najdete na stránce věnované knihovně záložku se čtyřmi úkoly. Pokud nedostáváte Hornopočernický zpravodaj do schránky, můžete si záložku stáhnout i v tomto příspěvku v odkazu níže. Záložku vystřihnete a vždy po splnění každého úkolu si příslušný obrázek vybarvíte. Celou vybarvenou záložku nám můžete vyfotit a zaslat mailem na detske@knihovna-hp.cz, napište nám také krátce, jak jste úkoly plnili – které knihy jste četli, které hry hráli, kterou audioknihu poslouchali atd. Abychom poznali, že jste úkoly opravdu splnili, můžeme se vás zeptat na různé doplňující otázky. Až bude knihovna otevřená, můžete nám záložku přinést - my vám ji zalaminujeme a při nejbližší příležitosti vrátíme. Doporučujeme splnit všechny úkoly ze všech záložek. Kdo bude mít nejvíc načteno, ten vyhrává a obdrží od knihovny cenu, ceny útěchy máme připravené pro každého soutěžícího.

Za každou přečtenou knihu dostanete bod, za každý splněný úkol dostanete také bod a za splění celé záložky získáte dva body. Celkem tedy můžete za záložku získat až 10 bodů. Záložky můžete plnit v libovolném pořadí i opakovaně, s různými knihami

Soutěž probíhá od 1.2.2021 do 31.5.2021, během června soutěž vyhodnotíme a účastníky odměníme. Zúčastnit se mohou děti, mámy, tátové, babičky i dědové… zkrátka každý.

Záložky ke stažení