Výpis aktualit a článků

Březen - měsíc čtenářů

Tak jako každý rok se naše knihovna zapojuje do celostátního projektu Březen měsíc čtenářů.

V rámci tohoto projektu nabízíme novým čtenářům, kteří se do naší knihovny během března přihlásí, průkazku i roční registrační poplatek zdarma.

Naši dětští čtenáři se i nadále mohou účastnit hry Lovci perel nebo nám v literární soutěži představit svoji oblíbenou knihu.

Ve spolupráci se společností Palmknihy je pro všechny čtenáře připraven voucher na dvě e-knihy zdarma. Využít ho lze do 31.3.2023. Stačí postupovat podle návodu na obrázku níže, pokud dáváte přednost papírovému voucheru, můžete si ho vyzvednout v knihovně.

Noc s Andersenem 2023

23. ročník tradičního nocování v knihovně proběhne 31. března 2023 i u nás v hornopočernické knihovně. Přihlášky si můžete vyzvednout od 1.3.2023 v oddělení pro děti a mládež v naší knihovně. Počet míst je omezený, proto neváhejte a přihlášku odevzdejte co nejdříve, nejpozději však 24.3.2023. Připraven je doprovodný program včetně menší procházky. Podmínkou účasti je platná registrace čtenáře v naší knihovně a věk 6 - 12 let. DÍTĚ UŽ MUSÍ CHODIT DO ŠKOLY. Noc s Andersenem začíná 31.3.2023 v 18.00. Sejdeme se všichni v knihovně a vyrazíme na procházku. Po návratu bude čas na menší svačinku a začne doprovodný program. Ten skončí v 22.00 hodin. Kdo nebude přihlášen na spaní, odejde domů - sám, nebo s některým z rodičů. Spáči přespí do druhého dne, tedy do soboty 1.4.2023 a po snídani opět sami nebo s některým z rodičů odejdou domů. Snídani zajistí knihovna.

S sebou dejte dětem jen přezůvky, svačinu na večer, v případě spáčů ještě hygienické potřeby, karimatku a spacák. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte a zeptejte se v odddělení pro děti a mládež. Těšíme se na Vás.

Už jsem čtenář

Knížka pro prvňáčka

Naše knihovna se od letošního roku připojuje k projektu na podporu dětského čtenářství – UŽ JSEM ČTENÁŘ – KNÍŽKA PRO PRVŇÁČKA. Projekt je určen pro žáky prvního ročníku ZŠ, a bude spojen s červnovým pasováním prvňáčků na čtenáře. Přesný termín a průběh pasování sdělíme účastníkům v průběhu prosince (v závislosti na počtu přihlášených atd.). Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti Knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána, ilustrována a vydána výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit.

Jak se přihlásit?

Třídy do projektu přihlašují pedagogové. Stačí do konce listopadu kontaktovat dětské oddělení knihovny a sdělit počet zúčastněných žáků (počet žáků v prvních ročnících).

Jaké jsou podmínky účasti?

Stačí alespoň jednou v průběhu školního roku navštívit se třídou knihovnu (například v rámci vzdělávacího programu PRVNÍ KROKY DO KNIHOVNY).

Pro více informací volejte dětské oddělení knihovny 702 149 721

Lovci perel

2. ročník

Tváří v tvář otázce vzdělání a gramotnosti dětí přicházíme se zábavnou hrou, která motivuje ke čtení, objevování příběhů a prožívání dobrodružství. Lovci perel jsou nyní již osvědčený projekt umožňující jednoduše a srozumitelně vést malé čtenáře k objevování knížek, odhalování tajemství porozumění textu a rozšiřování obzorů.

A jak to celé funguje?

V knihovně se nacházejí knihy, které jsou na hřbetu označeny samolepkou se symbolem perly. Kompletní seznam knih zapojených do projektu naleznete na www.lovciperel.cz/knihy . U nás v knihovně jsou jen některé z nich, ale perlorodky můžete samozřejmě lovit i mimo knihovnu. Abyste za ulovení perlorodky získali perlu, je třeba správně odpovědět na otázky z hrací karty ke knize. Tu obdržíte v knihovně nebo si ji můžete sami vytisknout na www.lovciperel.cz/knihy. Vyplněnou hrací kartu odevzdáte knihovnici a pokud jste otázky zodpověděli správně, získáte body a perlu. Cílem je přečíst knihu a odpovědět na otázky související s jejím obsahem, což podporuje čtení s porozuměním a umožňuje dětem objevit nové pěkné knížky. Navíc můžete odpovědět na dobrovolné otázky, které vedou k zamyšlení a vyjádření vlastního názoru a získat tak bonusovou extraperlu do náhrdelníku.

Lov začíná 1. 9. a daný ročník končí 31.5. následujícího roku. V červnu ročník vyhodnotíme a vyhlásíme vítěze.

Přihlášku do soutěže a více informací získáte v knihovně v Horních Počernicích v oddělení pro děti a mládež

Vyhlášení výsledků čtenářské soutěžě

Lovci perel 2022

Děkujeme všem, kteří se letos zapojili

Ve čtenářské hře Lovci perel jsme museli zohlednit více kritérií než jen počet přečtených knih, hodnotili jsme tedy i počet přečtených stran. Soutěž je určena žákům základních škol a víceletých gymnázií.

Kategorii čtenářů starších deseti let nám ovládly Terezy -  vítězkou se stala Tereza Ordáňová se 47 přečtenými knihami (celkem přes 9 000 stran).

Na druhém místě se umístila Tereza Kučerová (33 knih a téměř 5 000 stran)

Třetí místo patří Tereze Píchové s 21 knihami a necelými 1 500 přečtenými stranami.

V kategorii čtenářů do deseti let bylo hodnocení složitější. Co do počtu přečtených knih se vítězem této kategorie stal Martin Fischer s 36 přečtenými knihami. Druhé místo obsadila Vanesa Ela Březinová s 26 knihami a na třetím místě je s 20 knihami Matěj Půbal. Pořadím ale zamíchá přihlédnutí k počtu přečtených stran. Martin přečetl přes 6 000 stran, Vanesa Ela něco přes 1 500 stran a Matěj se v tomto případě stává vítězem, protože přečetl skoro 7 000 stran. Matějovi tedy náleží ještě čestné první místo za nejvyšší počet přečtených stran v kategorii do deseti let.

Všem lovcům gratulujeme, všichni účastníci, kteří během roku ulovili alespoň jednu perlu si mohou přijít pro svou výhru nebo aspoň cenu útěchy do dětského oddělení naší knihovny.

Další ročník spustíme zase od září.  

Vyhlášení výsledků literární soutěže

"Moje nejoblíbenější kniha se představuje" 2022

Děkujeme všem, kteří se letos zapojili do naší literární soutěže

Vybrat jednoho vítěze v každé kategorii nebylo vůbec jednoduché, nejraději bychom první ceny poslali všem zúčastněným, ale jak se říká, vítěz může být jen jeden, vybrat jsme tedy museli. Příspěvky byly hodnoceny jako anonymní, aby se předešlo "nadržování".

Všem účastníkům soutěže děkujeme a vybraným vítězům gratulujeme.

Vítězem soutěže v kategorii do deseti let se stal Matyáš Otec (5. třída) se svým příspěvkem "Co by se stalo, kdyby se kočkopes Kvído dostal do našeho světa"

V kategorii 6. - 9. třída zvítězila opět Eva Osičková (12 let) z gymnázia Chodovická "Dědečkovo tajemství"

Vítězný příspěvek v kategorii středoškoláků nám zaslala Aneta Kořenková (17 let) z Šestajovic. Představila nám knihu s názvem "Psí poslání"

Ceny jsou pro vítěze připraveny v dětském oddělení knihovny v Horních Počernicích.


Ještě jednou děkujeme všem účastníkům a těšíme se na další příspěvky v některém z dalších ročníků.

První kroky do knihovny

Do knihovny zavítaly tentokrát děti z MŠ Lodička v Šestajovicích. Dozvěděly se například jak se chovat v knihovně a ke knihám nebo k čemu knihovna slouží. Po poučení přišla na řadu činnost nejoblíběnější - prohlížení knih a první pokusy o čtení.

Pasování prvňáčků na čtenáře

V rámci návštěvy naší knihovny byli žáci 1. třídy ZŠ Zeleneč pasováni na čtenáře. Od knihovny dostal každý čtenář drobný dárek

Moje nejoblíbenější kniha se představuje

Nová literárně - výtvarná soutěž

Představte svým kamarádům vaší nejoblíbenější knihu. Napište o čem je, proč zrovna tato kniha je vaší nejoblíbenější, která z postav je vám nejbližší, kterou nemáte rádi a proč atd. Nebo si třeba představte, že jste se na jeden den ocitli v takové knize. Anebo naopak, že se vaše oblíbená postava dostala do našeho světa...

Pokud se nemůžete rozhodnout o které knize budete psát, pošlete nám klidně i více příspěvků.

Zapojit se můžete kdykoliv. Práci je však potřeba odevzdat nejpozději 31.5.2023 Požadovaný rozsah příspěvku je cca 1/2 - 1 stránka strojopisu. Pokud byste psali ručně, rozsah odhadněte. V průběhu června 2023 proběhne vyhodnocení, vyhlášení nejzdařilejšího příspěvku a odměnění autora.

Soutěžíme tentokrát ve třech kategoriích:

  1. kategorie do 10 let
  2. kategorie nad 10 let
  3. kategorie 15 - 18 let

Příspěvky posílejte, pokud to jen trochu jde, e-mailem na adresu detske@knihovna-hp.cz jako textový soubor, fotografii... Neobdržíte - li mail s potvrzením doručení vašeho příspěvku, kontaktujte nás na stejné mailové adrese. Připojte svoje jméno, věk a kontaktní adresu a telefonní číslo pro případnou rychlejší komunikaci. Příspěvky bez těchto údajů nemohou být akceptovány. Kontaktní údaje slouží výhradně potřebám soutěže a nebudou v žádném případě zveřejněny (vyjma jména a věku) ani poskytnuty dalším stranám. Přihláška není třeba, účastníkem soutěže se stáváte automaticky zasláním příspěvku.

Ve výjimečných případech nám svůj příspěvek (vč. kontaktních údajů) můžete přinést do knihovny nebo poslat poštou na adresu knihovny Náchodská 754, Praha 9 - Horní Počernice a my si ho do digitální podoby přepíšeme.

Nejlepší práce budou průběžně zveřejňovány na webu knihovny, vítězný příspěvek si budete moci přečíst po vyhodnocení na našem webu. Účastí v soutěži automaticky souhlasíte se zveřejněním příspěvku, opačné stanovisko nám, prosíme, sdělte písemně při jeho odevzdání.

Václav Havel očima Karla Cudlína

Ve středu 20.10.2021 od 18 hodin v počernické knihovně

Beseda s počernickým fotografem Karlem Cudlínem, který byl v letech 1995 - 2003 oficiálním fotografem Václava Havla. V rámci besedy se uskuteční i projekce fotografií.

Srdečně zveme každého