Často kladené dotazy

KDY MÁME OTEVŘENO?

Pondělí 13 - 16
Úterý ...  10 - 19
Středa ... 13 - 19

Čtvrtek ... 13 - 19 Pátek ... 10 - 16

Co tady najdete?

Některé otázky uživatelů knihovny se často opakují a proto jsme pro vás připravili na ně odpovědi. Možná, že nenajdete právě tu svoji otázku. V tom případě se nebojte nám zavolat nebo napsat - kontakty najdete tady

Naše knihovna nabízí k zapůjčení

  • knihy,
  • časopisy,
  • noviny,
  • CD,
  • audioknihy,
  • mapy.

Platí se pouze za registraci (pravidelný roční poplatek) a za zřízení čtenářského průkazu. Za samotné výpůjčky už neplatíte nic.

Průkaz pro dospělého čtenáře (nad 15 let) platí do všech oddělení.

Dětský průkaz do 15 let platí obecně pouze v oddělení pro děti a pro povinnou četbu v oddělení beletrie. Půjčit si knihu na dětský průkaz v oddělení naučné literatury je možné po dohodě s knihovnicí oddělení.

V knihovně je možné mít na jeden čtenářský průkaz vypůjčeno maximálně 7 - 10 knih.

Ve výjimečných případech ano, při příchodu do oddělení si Vás vyhledáme podle příjmení.

Knihy z běžného fondu se půjčují na 1 měsícpovinná četba a novinky zpravidla na 14 dní.

Výpůjční dobu knih je možné dvakrát prodloužit (telefonicky, e-mailem, ve svém čtenářském kontu na webových stánkách knihovny nebo osobně v knihovně) o další jeden měsíc (povinnou četbu a novinky o 14 dní). Pokud byste o prodloužení žádali potřetí, je třeba knihy přinést ke kontrole.

Je-li na knihy vytvořena rezervace, výpůjční doba se prodlouží o max. 7 dní.

Na těchto webových stránkách se můžete pomocí tohoto odkazu přihlásit do svého elektronického čtenářského konta.

Přihlášení do čtenářského konta knihovny

Po zadání čtyřmístného čísla čtenářského průkazu (případně e-mailové adresy) do políčka pro uživatelské jméno a hesla ve formátu rok měsíc a den vašeho narození si můžete prohlédnout vaši kompletní čtenářskou historii, včetně dat zapůjčení a vrácení knih.

Ve čtenářském kontu si pak můžete změnit přístupové heslo, provádět rezervace, zjistit do kdy máte knihy půjčené, případně i prodloužit výpůjční dobu atd.

Můžete také využít přihlašování pomocí identity mojeID.

Přihlášení do čtenářského konta pomocí mojeID

Nejdříve ale musíte v nastavení čtenářského konta provést spárování čtenářského konta a vaší identity v systému mojeID.

Přehled o fondu je umístěn na webových stránkách knihovny přes odkaz Katalog knih.

Odkaz do katalogu knih

Vyhledávat můžete podle názvu, příjmení autora (příjmení zahraniční autorky je třeba vždy uvést nepřechýlené – tedy ne Steelová, ale Steel, ne Webbová, ale Webb... ) atd. Pokud knihu naleznete, znamená to, že naše knihovna daný titul vlastní.

Kniha je ihned k dispozici pokud má přiřazený status Dostupné. Knihu se statusem Vypůjčené je možné přímo ve čtenářském kontu rezervovat.

Knihy, které mají v katalogu status Vypůjčené můžete zarezervovat přímo na stránkách knihovny ve čtenářském kontu pomocí tlačítka Získat.

rezervace vypůjčeného titulu

Rezervaci můžete udělat i telefonicky nebo přímo v knihovně. Jakmile se kniha vrátí do knihovny, pošleme vám SMS nebo e-mail.

Knihy se statusem Dostupné rezervovat nelze, je ale možné nechat si knihu zdarma Odložit na poličku. Postup je stejný jako při klasické rezervaci, kniha na Vás ale bude čekat pouze dva dny, pak bude dána opět k dispozici ostatním čtenářům.

V případě ztráty zapůjčené knihy je třeba knihu zakoupit v obchodě, nebo zaplatit její současnou tržní cenu, popřípadě uhradit náklady spojené s pořízením fotokopie. způsob náhrady je třeba vždy dohodnout s knihovnicí.

Ztrátu či odcizení čtenářského průkazu nám co nejdříve ohlaste. Průkaz vám zablokujeme a zamezíme tak případnému zneužití. Nový čtenářský průkaz vám za poplatek vystavíme v kterémkoliv oddělení knihovny 

Nemusíte se bát, knihovna nesděluje Vaše osobní ani jiné údaje třetím osobám. Pokud se rozhodnete poskytnout nám svůj e-mail, budete jeho prostřednictvím sedm dní předem upozorněni na konec výpůjční doby. Dále Vám na něj budou zasílány upomínky – 1., 2. a 3. upomínka Vám bude odeslána na e-mail, pokud byste knihy přesto nevrátili, byla by Vám 4. upomínka zaslána v papírové formě poštou, 5. pak v podobě doporučeného dopisu.

Po přihlášení do čtenářského konta klikněte na stránce vpravo nahoře na tlačítko pro správu svého uživatelského konta a v menu zvolte položku Moje výpůjčky.

Prodloužení výpůjček

V seznamu vypůjčených knih prodloužte konkrétní výpůjčku stisknutím tlačítka Prodloužit.

Také můžete prodloužit všechny výpůjčky stisknutím tlačítka Prodloužit vše pod seznamem výpůjček.

Prodloužení výpůjček 

Knihovna neodpovídá za nevyzvednuté a nedoručené upomínky, platnost poplatku z prodlení tímto není podmíněna.

Takže ano, i v případě nedoručení upomínky je třeba poplatek uhradit